Rain and Fried Chicken Sandwich

Yol yakınken KFC’den sipariş verin ve bu topa hiç girmeyin diyerek yazıma başlıyorum. Sabahtan akşama kadar ekmeğinden tavuğuna, sosundan peynirine uğraştım ama hayatımda yediğim en iyi tavuk burgeri de ben yaptım. Aynen, iddialıyım.

It’s not late to leave the page and order your chicken sandwich from KFC. It took me all day to prepare the sandwich from bun to chicken but I have to admit, it is BY FAR the best chicken sandwich I’ve ever eaten. No exaggeration.

Ekmek tarifim için Instagram’a kısa bir yolculuk yapalım:

For the recipe of the burger buns, let’s head to Instagram:

Şimdi, ekmeği yaptıysanız sayfayı terk edin, bugünlük bu kadar yeter. Ekmeğiyle sosuyla falan uğraşıp akşama kadar yorulmaya değmez. KFC’den sipariş verme opsiyonunu bu noktada tekrar hatırlatmak istiyorum. “Ne uğraşıcam ekmekle marketten alırım.” diyorsanız, muhtemelen tavukla da uğraşmazsınız ama uğraşın, pişman olmayacaksınız.

Here we are.. If you baked the burger buns, leave the page. Let’s call it a day. I want to remind the option to order from KFC once again. If you are more of a ” store-bought bread” kind of a person, you can also buy the whole sandwich too, but don’t do it. Bother cooking this and you won’t regret.

Tavuk göğüs etini istediğimiz büyüklükte doğruyoruz. Sonrasında tavukları içinde marine etmek için bir karışım hazırlayacağız. 2 yumurta, 1 bardak kefir (yoksa ayran ama kefir olsa çok iyi olur) ve 3 kaşık unla, krep hamuru kıvamında bir karışım hazırlıyoruz. İçine yarım tatlı kaşığı tuz ve 1 tatlı kaşığı sarımsak tozu koydum. Tuz yerine soya sosu, acı seviyorsanız acı sos da olur. Sonra tavukları bu sosa atıp kapaklı bir kapta veya kilitli poşette 3-4 saat buzdolabında bekletiyoruz.

Cut the chicken breasts any shape you want but don’t make small pieces, we want them to stay juicy after frying. Then we will prepare the marinade. It will be a batter consisting of eggs, buttermilk and flour. It should be thick as a pancake batter. I added salt and garlic powder but you can add soy sauce and even hot sauce. We have to keep the chicken in fridge with this marinade for 3-4 hours.

Tavuklar beklerken, kuru malzememizi hazırlayabiliriz. Göz kararı un ve mısır unu karışımı yapıyoruz. Tavuk miktarınıza göre ayarlayın. İçine istediğiniz tüm baharatları katın ama unun tamamının tavuklara yapışmayacağını düşünerek biraz fazla baharat koyun. Ben hazır karışım baharat çeşnilerinden kullandım, tuz, paprika, sarımsak tozu ve karabiber ekledim.

While we wait, we can prepare the flour mixture. The base will be flour and cornflour. You can add any seasoning you want but put it generously. You can cheat from KFC recipe and put; salt, thyme, basil, oregano, celery salt, black pepper, dry mustard, paprika, garlic salt, ginger and white pepper. Or just use italian seasoning like I did.

Aslında temel olarak yapacağımız şey; tavukları unlu karışıma bulayıp kızartmak. Fakat ben ekmeğinden sosuna kadar kendim yaptığım için deli işi haline geldi.

Basically, we will cover the chicken in flour mixture and fry them in oil.

Son ürünüm bu. Altında shirarcha, mayonez ve taze soğandan oluşan bir sos, üstünde kaşar peynirini çok az kremada eriterek yaptığım bir peynir sosu var. Tavuklar kesinlikle kurumuyor ve içi sulu kalıyor, dışıysa kıtır kıtır.

I served them on homemade burger buns, with mayo-shirarcha-scallion sauce and topped with melted cheese.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s