Rain and Sourdough

Rain and Ekşi Maya

Doruk the Sourdough

–Şu resimde görmüş olduğunuz bebek, benim yeni ekşi mayam Doruk. Nasıl yapılacağını öğrenmeye çalışırken izlediğim Youtube videolarından birinde; mayanıza isim koyun, o bir canlı diyordu. İşimi şansa bırakamazdım, isim de koydum hatta arada konuşuyoruz bile kendisiyle. Henüz 3 günlük olduğu için bana cevap veremiyor olması normal diye düşünüp, fazla üstüne gitmiyorum.

Bu kendi mayanı kendin yapma işi çok kompleks, ileri-seviye bir olaymış gibi duruyor. Doğrusunu söylemek gerekirse, yaptım oldu; zor değil gibi yada ben şanslıydım.

Maya bulamayan ama yeni evde ekmek yapma trendinden geri kalmak istemeyenler varsa, hemen anlatıyorum. Gerekli malzememiz Tam Buğday Unu. Bunu bulduktan sonrası kolay. Araç gereç de kolay; tahta kaşık ve kavanoz. Kavanozunuz ne kadar şekilli olursa o kadar iyi olur, story’lerinizde yakışıklı çıkar mayanız. Weck kavanozunuz varsa ona koyun ben o kadar ilerigörüşlü olamadım, şimdi de kavanozunu değiştirmek istemiyorum.

Herşeyiniz ve sabrınız da varsa, şöyle yapıyoruz: Bir çay bardağı unla, yarım çay bardağı unu bir tahta kaşıkla karıştıyoruz kavanozun içinde. Sonra üstüne streç film sarıp, streç filme de kürdanla delik açıyoruz. Bu şekilde gölge ama sıcak bir yerde kıpırdadan durması gerek.

Sonrasında 24 saatte bir içine aynı miktarda un ve su ekleyerek devam ediyoruz. Burada şöyle bir detay var; kavanozda olan kadar eklemeniz gerek. Yani ikinci gün toplamda 2 çay bardağı un olduğu için kavanozda, bu sefer 2 çay bardağı un ve 1 çay bardağı su eklemeniz gerekecek. Eğer bunu tercih etmezseniz, kavanozdakinin yarısını çöpe atıp 😦 aynı miktarda eklemeye devam edebilirsiniz. İsim verdiğiniz yeni bebeğinize bunu yapmak ister misiniz o sizin caniliğinize kalmış, ben karışmıyorum.

7 günün sonunda bir kase suya bir parça Doruk atıp, suda yüzerse mayamız olmuş diyeceğiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s